Re-Entry ve Networking Toplantısı

HABERLER

Re-Entry ve Networking Toplantısı

Fulbright Bursu ile Amerika Birleşik Devletleri’ne gidip burs programları sonunda yakın zamanda Türkiye’ye geri dönen mezunlarımız için 22 Şubat 2019 Cuma günü İstanbul’da “Re-entry ve Networking” toplantısı düzenledik.

 

Bu seneki toplantımızda, kariyerlerinin başındaki Fulbright mezunlarına kariyer planlamalarında faydalı olması için akademik hayat, iş dünyası ve sosyal sorumluluk/toplum hizmeti ile ilgili bilgi vermek üzere Fulbright Mezunlar Deneği ile birlikte altı mezunumuzdan oluşan bir panel düzenledik. Bu panelde konuşmacılar,  hem kendi kariyer yolculuklarından bahsettiler hem de başarıyla ilerlemekte oldukları kendi alanlarında ilerlemek isteyen Fulbright mezunlarına bilgi verdiler. Ardından, Hubert H. Humphrey Programı mezunumuz Psikiyatrist Dr. Ümit Yazman ülkeye geri dönüş ve ters kültür şoku üzerine değerli paylaşımlarda bulundu. 

 

Öğleden sonra, Türkiye Fulbright Eğitim Komisyonu ve AmCham Turkey/ABFT iş birliğinde, Türkiye – Amerika arasındaki ekonomik iş birliğini geliştirmeye yönelik “Kültürel İş Birliğiyle İş Yaratma” projesinin lansmanı gerçekleştirildi. Türkiye Fulbright Eğitim Komisyonu Genel Sekreteri Prof. Dr. Ersel Aydınlı, açılış konuşmasında Nobel Kimya ödülü sahibi Prof. Dr. Aziz Sancar’ın bir videosunu göstererek, kendisinin genç bilim insanlarına yönelik mesajını iletti. Ardından gerçekleşen panel toplantısı; Türkiye ile Amerika arasında güçlü ortaklıkların kurulmasında önemli role sahip düşünce önderleri ve liderlerinden;

  • John McCARTHY, Türkiye Fulbright Eğitim Komisyonu Yönetim Kurulu Başkanı,
  • İhsan NECİPOĞLU, AmCham Turkey/ABFT Yönetim Kurulu Üyesi ve Dow Türkiye ve Orta Asya Başkanı,
  • Ayşegül İLDENİZ, Amerikan Türk Cemiyeti Derneği Yönetim Kurulu Üyesi,
  • Prof. Dr. Kemal KİRİŞÇİ, TÜSİAD Üst Düzey Araştırmacısı ve Brookings Institution Türkiye Projesi Direktörü,
  • Douglas PARKS, DowAksa CEO’su,
  • Büyükelçi Namık TAN, Türkiye’nin Eski ABD Büyükelçisi’nin

başarıları ve bu iki büyük ülkenin iş birliğinin yaşamları, kariyerleri ve ülkeleri üzerindeki yansımaları konusundaki görüşlerine yer verdi.    

Toplantıya katılan ABD İstanbul Başkonsolosu Jennifer L. Davis ve T.C. Dışişleri Bakanlığı Amerika Dairesi Genel Müdürü Büyükelçi İnan Özyıldız, projeye desteklerini ileten konuşmalarını gerçekleştirdiler.   

 

Panel akabinde, programlarını tamamlayıp Türkiye’ye geri dönüş yapan bursiyerlerimize sertifikaları takdim edildi.

Toplantının sonunda, Genel Sekreterimiz Prof. Dr. Ersel Aydınlı ve ABD İstanbul Başkonsolosu Jennifer L. Davis’in ev sahipliğinde, Komisyonumuzun Yönetim Kurulu üyeleri ile farklı kategorilerde verilen Fulbright burslarını alan Türk mezunlarımızın da katıldığı bir resepsiyon düzenlendi. Bu resepsiyonda yeni mezunlarımız hem birbirlerini tanıma fırsatını yakaladı hem de kariyer planlamaları hakkında sektörlerinin öncüleriyle fikir alışverişinde bulunmuş oldu.